Obsahová strategie – krok 1: Definice značky

Vybavíme si něco konkrétního, když se řekne IKEA, Life is porno nebo AirBank? Spousta značek vyvolává okamžitý dojem. Obsahová strategie je plán tvořený souborem aktivit komunikujících identitu značky. Zní to složitě? Ve skutečnosti to je snadné a přitom komplikované zároveň.  Výsledkem opravdu funkční obsahové strategie je třeba to, že si tenhle odstavec dokážeme přehrát Alzákovým hlasem. Jak ale docílit, aby i u nás všechno zapadlo, a lidé okamžitě věděli, že jsme to MY?

Pojmenujme, kdo jsme 

Na začátku všeho snažení je nutné zodpovědět tu nejdůležitější otázku. Kdo jsme?   Zvažme, kdo se v nás skrývá a co chceme naší marketingovou komunikací tlumočit.  Je jedno, jestli běží o naši osobní prezentaci nebo o brand firmy. Odpověď v obou případech určí, okolo čeho se bude celá strategie točit. Pojmenovat škatulku, která nás nejvíce vystihuje, a držet se jí, je se vyplácí. Skutečně kvalitní obsah totiž dovedeme vytvářet jenom o tom, čemu doopravdy rozumíme a co máme rádi

Například já jsem copywriter rozvíjející značku svého jména. Nějaký jiný subjekt je softwarový developer s vlastním názvem, další je zase ekologický mikro influencer s přezdívkou. V komunikaci se držme svého kopyta a do prezentace nemíchejme nesouvisející záležitosti. 

Najděme, s čím se ztotožňujeme 

Proč je jedna firma rozeznatelnější než druhá? Jak to, že některého influencera identifikujeme podle jediného příspěvku? Je to proto, že do své prezentace vkládají některé opakující se vizuální prvky a našli svůj komplexní styl i jazyk. Grafický designer nebo copywriter s touto úlohou pomůže, ale stěžejní úloha týkající se vkusu, emočního náboje a tonality zůstane vždycky záležitostí vlastního rozhodnutí. Svou jedinečnost musíme odhalit my sami, jako jednotlivci i jako majitelé firem. Přemýšlejme, jak chceme na ostatní působit i jaké toužíme vzbuzovat reakce. Je výborné, že jsme v něčem dobří nebo odlišní, vždy si ale pokládejme také otázku, co obsah přináší našemu publiku.

Chceme naší komunikací vzdělávat? Bavit? Ukazovat krásu? Motivovat? Prodávat? Mix všeho? Budeme nespisovní a tykající nebo uhlazení a vykající? Chceme být vtipní, ironičtí, či milí? Svěží nebo zkušení?  Potřebujeme vlastní logo, barvy, osobité fotografie nebo něco dalšího? Ujasněme si své záměry, definujme je a snažme se jich držet. Jenom tak si na náš styl publikum zvykne a začne nás vnímat v dlouhodobém horizontu. 

Rozeznejme naše odlišnosti

To, co děláme my, už pravděpodobně dělá někdo jiný. Abychom byli ,,jiní” a náš obsahový marketing měl na čem stát, hodí se objevit vlastní unikátnost. Tenhle úkol umí obzvlášť potrápit, ale je nezbytné ho rozklíčovat. Správná argumentace ušetří spoustu práce při následné tvorbě samotného obsahu. K průzkumu konkurence se dostaneme v některém z pokračování této série článků, už v tomto kroku se ovšem vyplatí mít oči otevřené a na své rozdílnosti (kladné i méně žádoucí) se zaměřit. 

Kofola je tady pro všechny, stačí ji milovat a  není co řešit. CZC je sice na trhu dvojkou, ale seriózní a expertní. Můj  vlastní projev stojí na barevně výrazném schématu, optimismu a jednoduchosti. 

Zvažujme své schopnosti

Nemusíme být všude, a ve fázi definice vlastní značky  je nejpříhodnější čas to promyslet. Jinak komunikujeme na vlastním webu a něco jiného se od nás očekává na sociálních sítích. Svá specifika má každá platforma. Konzistentnost projevu je stejně důležitá jako její umístění. Už od začátku vnímejme odlišnosti každého média a přemýšlejme, jak na nich chceme působit a zda nám to vůbec prospěje

Tým kadeřnického salonu nejspíš nepotřebuje být na LinkedIn, ale Instagram je téměř nutností. Jako influencer nutně nepotřebujeme vlastní web, ze začátku postačí obratná komunikace na sociální síti. A ať jsme kdokoliv, ale nechceme diskutovat, pravděpodobně nemusíme mít profil na Twitteru. 

Internet je plný výrazů definujících značku pomocí positioningu, archetypů značek nebo ideálních asociací se značkou. Všechny tyto přístupy jsou skvělé a doporučuji si je vyhledat, dle mého je ale kvalita značky souhrou mnoha faktorů. Jedno je však  jisté. Aby vaše značka uspěla, musíte ji budovat systémově a s láskou. Upřímný, autentický a interně milovaný brand vyvolává pozitivní vnímání z vnějšího světa.  

Než začneme pokukovat po marketingových cílech, jimž se bude věnovat druhé pokračování série o obsahových strategiích, pojmenujme pevně, kdo jsme a jací v naší komunikací chceme být. K pořádným výsledkům se dostaneme až tehdy, když poznáme své vlastní silné stránky. 😊

Shrnutí:

  • Pojmenujme sami sebe, zařaďme se do jasné kategorie a v plánování se zaměřme na zřetelný okruh sdělení pasující k naší identifikaci.
  • Definujme styl, který budeme v komunikaci replikovat, zaměřme se na funkčnost sdělení i emoce.
  • Najděme svoji unikátnost a sepišme argumenty, proč bychom měli ostatní zaujmout.
  • Buďme objektivní a zvažme, kde je naše místo.
  • Od začátku uvažujme strategicky, nestřílejme od boku. 
  • Uvažujme nad sebou, bavme se svou značkou i jejím vytvářením. 

autor příspěvku: Lída Dubinská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte dál...